SOCIOCON 2023
14. ročník Socioconu se již tradičně věnuje pomyslnému hledání esence antropologického bádání!
V rámci studentské konference Katedry sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice budou opět prezentovat výsledky své celoroční činnosti nejen akademičtí pracovníci, ale také studenti, absolventi, odborníci z jiných akademických pracovišť i specialisté z aplikovaných oborů. Jednotlivé odborné vstupy mohou mít podobu konferenčního příspěvku nebo dokumentárního filmu s antropologickou tematikou.
Program Socioconu 2023
Úterý 2. května 2023
Blok 1
Bc. Anna Nováková
Mgr. Michaela Konopíková, Ph.D.
Příspěvek kriticky reflektuje turistické a ochranářské diskurzy, které spolu s vládními strategiemi rozvoje dopadají na každodennost Masajek a Masajů, z nichž aktuálně 80 000 čelí hrozbě trvalého vysídlení.
Mgr. Lada Viková, Ph.D.
Vyhlášení výsledků 6. ročníku soutěže pro studenty středních škol.
Blok 2
Bc. Adéla Velebová
Etnografický absolventský film s názvem Doba osamění dokumentuje období koronaviru v domově pro seniory v Pardubicích. Ve filmu se objevují rozhovory se samotnými seniory a s personálem domova. V období koronaviru byl domov pro seniory uzavřen kvůli maximální eliminaci rizika nákazy seniorů. Senioři tak zůstali tzv. uvězněni v domově, kde s nimi trávil čas personál domova.
Mgr. Tomáš Retka, Ph.D.
V roce 2022 oslavil náš kolega, učitel, přítel, pan docent Oldřich Kašpar významné životní jubileum. Tato událost přivedla editorský tým k myšlence sestavit kolektivní monografii z příspěvků kolegů, kteří s touto významnou osobností české iberoamerikanistiky, historie a etnologie spojují nemalou část svého studijního či profesního života.
Mgr. Michal Bureš
O smyslu a činnosti neziskové organizace Post Bellum i o náplni jejího největšího projektu Paměť národa. O tom, co vše zajišťuje a organizuje Paměť národa Východní Čechy promluví její ředitel Mgr. Michal Bureš, samozřejmě dostane prostor i téma roční existence Institutu Paměti národa v Pardubicích, jednoho z nejmodernějších muzeí nové generace v České republice.
Blok 3
Bc.Vendula Ševčíková
Jedná se o doprovodný vizuální výstup k bakalářské práci na téma Vnímání žen v továrnách – Vítkovické železárny. Krátký etnografický film nahlíží do industriální éry a zobrazuje osobní portrét autorce velmi blízkých lidí . Tento portrét doprovází ideologie genderu a role ženy v tehdejší době.
Mgr. Lada Viková, Ph.D.
Je možné bádat o holokaustu Romů a Sintů, i když přeživší již nežijí a jejich potomci mnohdy ani netuší, že měli romské předky? Snaha autorky o záchranu vzpomínek, dokumentů a fotografií svědčících o romských válečných obětech představuje možnosti, ale též možné nástrahy takto zaměřeného výzkumu.
Bc. Lucie Nováková
Představení výzkumu prováděného v rámci magisterského projektu. Lucie Nováková pohovoří o výběru tématu, aktuálních výzvách a nedávné cestě do Mosambiku.
Blok 4
Mgr. Libor Dušek, Ph.D.
Krátký časosběrný dokumentární film o horákovi, který žije zapomenuté Krkonoše. Zdeněk Jiřička (nar. 1937) strávil takřka celý život v rodné chalupě ve Vojtěšicích a jejím blízkém okolí. Je detailním znalcem svého regionu a celoročně žije v symbióze s krajinou. Proměna tradičního způsobu života doléhá i na zapadlou krkonošskou vesničku… Snímek je etnograficko-uměleckým esejem o mizející generaci starých krkonošských hospodářů.
Bc. Matěj Divíšek
Příspěvek se bude zakládat na výzkumu vedeném v rámci bakalářské práce zabývající se fenoménem sexualizovaného násilí. Od roku 2017, kdy započala kampaň #MeToo, která poukázala na rozsáhlost tohoto problému, je téma sexualizovaného násilí stále častěji otevíráno ve veřejném prostoru.
Blok 5
Bc. Barbora Kocourková
Malá ochutnávka z projektu studentů bakalářského a magisterského studia vizuální antropologie. Portréty války jsou krátkometrážní vizuálně-antropologické snímky, jež jsou tvůrčím interkulturním dialogem, které reflektují současné životy našich ukrajinských sousedů.
PhDr. Tomáš Boukal, Ph.D.
Je podobnost starobylých vyprávění rozličných národů a etnik na řadě kontinentů náhodná? Na tyto a další otázky se snaží odpovídat nová kniha Tomáše Boukala, která je věnovaná vyprávění původních obyvatel Sibiře, Severní Ameriky a Evropy z pohledu genetické a kulturní příbuznosti.
Studenti KSKA pod vedením PhDr. Tomáše Boukala, Ph.D.
Opět se vydáváme za etnickou hudbou do různých částí světa. Tentokrát však zůstáváme převážně v Evropě. Hudební tradice několika etnik na vlastní uši a skrze vlastní hlasivky.