Program Socioconu 2021/22
Středa 20. října
Blok 1
Představení a slavnostní křest výročního almanachu Katedry sociální a kulturní antropologie. Již dvacet let jde naše katedra pomyslnou cestou necestou… na tento příběh ve svých příspěvcích vzpomínají naši absolventi, studenti, vyučující, kolegové a přátelé antropologie.
Kolektiv autorů
Jak se liší pohledy běžných obyvatel, politiků a úředníků? Chtějí, aby veřejná prostranství „nějak fungovala“, nebo aby byla „hezká“? A co je to vůbec hezký prostor? Seznamte se s aplikovaným výzkumem realizovaným týmem studentek pod vedením Hany Synkové, který vznikl ve spolupráci se spolky Pěstuj prostor a Offcity.
PhDr. Hana Synková, Ph.D.
Blok 2
Bývalý prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad, herpetolog, publicista, fotograf, a cestovatel promluví o zkušenosti s využitím fotografie v různém kulturním prostředí.
Ing. Vladislav T. Jiroušek
Dokumentární film, Kde domov můj, popisuje osudy vysídlených obyvatel z Broumovska po druhé světové válce. Dokument pojednává o velké ztrátě, lásce k domovu, ale i o jeho znovu nalezení. Film má za úkol usmiřovat, ne rozdělovat. Klade si za cíl navázat dialog mezi minulostí a přítomností, protože jedině tak jsme schopni opravdovému porozumění.
Mgr. Ondřej Valchař
Blok 3
Poslední kniha, v pořadí již několikátý cestopis, který tentokráte se nezabývá pouze Mexikem, ale jsou tam návštěvy různých míst v Evropě, ale i v zámoří. Je to psáno formou historek dobrodružných, humorných a nenápadnou formou se snaží čtenáře i poučit. Na konci každé kapitoly je uveden kuchařský recept z příslušné oblasti. – bude se o tom povídat, vyprávět, občas se přečte nějaká část knihy.
doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc.
Představení knihy, v níž se na základě zkušeností a poznatků z dlouhodobých terénních výzkumů autorský tým složený z českých a slovenských badatelů zamýšlí nad současnou situací domorodých obyvatel pěti kontinentů. Publikace reflektuje dopady globálních procesů na původní obyvatele i složitou síť vzájemných vztahů, v nichž nemusejí figurovat pouze v roli pasivních obětí, ale jejichž podobu mohou i sami ovlivňovat.
PhDr. Lívia Šavelková, Ph.D., PhDr. Jana Jetmarová, Ph.D, PhDr. Tomáš Boukal, Ph.D.
Vernisáž v Klubu 29
Zahájení výstavy maleb a fotografií kanadského indiánského umělce z kmene Tučonů, který v Klubu 29 vystavoval již v roce 2018. Po třech letech se vrací na místo činu a i tentokrát bude jeho výstava součástí antropologické konference Sociocon.
Dr. Ukjese van Kampen
Blok 4
Představení výstupů z terénní praxe studentů KSKA v polární divočině Švédska. Příspěvek kombinuje tři výsledky terénních deníků, kvantitativní analýzy a antropologického filmu. Součástí příspěvku jsou i názorné ukázky.
PhDr. Adam Horálek, Ph.D.
Tomáš Boukal a Milan Durňak představí audiovizuální etnografickou esej, která vychází ze stejnojmenné knihy Tomáše Boukala Cesta mrtvých (Host 2021).
PhDr. Tomáš Boukal, Ph.D., Mgr. Milan Durňak, Ph.D.
Čtvrtek 21. října
Blok 1
Jakým směrem by se měl Sociocon ubírat v dalších letech a na co plodného ze své minulosti přitom může navázat? Současní i bývalí učitelé a studenti hledají inspirativní nápady ve společné diskuzi s diváky.
Mgr. Tomáš Samek, Ph.D. M.A., PhDr. Adam Horálek, Ph.D., Mgr. Milan Durňak Ph.D., Bc. Jana Křivánková, Mgr. Tomáš Retka, Ph.D.
Blok 2
Throughout the modern times smelling has lost importance in relation to the other five senses, but especially in relation to seeing. This talk will encourage thinking about the sense of smell and its importance for our perceptions and sociality. Furthermore it will attempt to connect the importance of smelling to objects we smell (like roses) and the production of smells (like perfumes). It will connect the anthropology of smells to economic anthropology.
doc. Lale Yalçin-Heckmann, Ph.D.
Príspevok sa zameriava na problematiku rituálnej krajiny, posvätných hôr, agrárneho cyklu a dažďových rituálov vo Hueyapane, nahuaskej dedine situovanej na južných svahoch sopky Popocatepetl v mexickom štáte Morelos. Popisuje orografiu Hueyapanu, kladie dôraz na úlohu tejto sopky v živote jeho obyvateľov. Taktiež sa venuje rituálnym špecialistom zvaným tiemperos, ktorí sú zodpovední za včasný príchod obdobia dažďov a následne bohatú úrodu.
doc. PhDr. Radoslav Hlúšek, Ph.D.
Příspěvek se bude věnovat etnohistorii etnické skupiny Nungon z Papuy-Nové Guiney, provincie Morobe. Skupina vstoupila do interakce s koloniální administrativou v polovině třicátých let 20. století. Jejich způsob života se začal od té chvíle proměňovat, opustili animistický kult a přihlásili se ke křesťanství, z pěstitelů sladkých brambor se stali světoví producenti kávy, z lidí neznalých písma se stali digitální prosumeři.
doc. PhDr. Martin Soukup, Ph.D.
Blok 3
Krátký audiovizuální dokument přibližuje momenty a zkušenosti ze života lidí na Taiwanu. Prostřednictvím objektivu kamery jsou zachyceny skutečnosti, jež jsou podkladem pro záblesky imaginativní krajiny myšlenek. Zkušenosti byly načerpány během terénní praxe a posléze studijního pobytu na Taiwanu v letech 2017 až 2019.
Mgr. Aleš Jež
Stažení vojsk USA a NATO z území Afghánistánu v létě letošního roku rozpohybovalo události nepředpokládanou rychlostí. Hnutí Tálibán během několika dní obsadilo takřka celé území Afghánistánu. Antropolog, horolezec a publicista Libor Dušek v té době navštívil již poněkolikáté středoasijské velehory. Tamní lidé žijí v souladu s přírodou a drsným horským prostředím, ale situace se pozvolna mění. Příspěvek reflektuje společensko-ekonomicko-politické změny posledních let v afghánské provincii Badachšán v komparaci s jeho severním sousedem – Autonomní oblasti Horský Badachšán.
Mgr. Libor Dušek, Ph.D.
Blok 4
Dokumentární snímek v režii Zbyňka Andrše je hudebně filmovou koláží, která zachycuje, kromě žánrových a interpretačních proměn romského hudebního folkloru, i střípky romského života. Hlavními protagonisty filmu jsou romští hudebníci a zpěváci, které jeho tvůrci představují prostřednictvím autentických hudebních ukázek a rozhovorů.
Mgr. Zbyněk Andrš, Ph.D.
Dokument pojednává o českých horolezcích, které spojovalo přátelství, odvaha i tragédie, ale též vítězství myšlenky, která své první řádky začala psát již před padesáti lety v dalekém Peru. Poslední květnový den roku 1970 se kvůli zemětřesení v Peruánském pohoří Cordillera Blanca odtrhla značná část severní části šestitisícovky Huascarán Norte. Ta v podobě laviny ledu a kamení pohřbila v základním táboře všechny členy české expedice Peru 1970. Současný příběh je zachycen obrazem i slovem obou prvovýstupců, špičkových horolezců Marka Holečka a Radoslava Groha.
Mgr. Libor Dušek, Ph.D.
Blok 5
Koncert
Stream
Vybrané bloky vysíláme živě na Facebooku Socioconu:
https://www.facebook.com/SOCIOCON/?ref=pages_you_manage
Z důvodu omezených autorských prav není možné některé příspěvky vysílat online.
Další informace
Již dvanáctý ročník studentské konference, která je tradičně připravována studenty pardubické Katedry sociální a kulturní antropologie.
Jako již tradičně se můžete těšit na podnětné příspěvky, dokumentární filmy, zajímavé diskuze a hudební vystoupení našich studentů, absolventů, akademických pracovníků i zajímavých hostů.
Letošní Sociocon 2021 je koncipován jako dvoudenní akce, která je věnovaná dvacátému výročí Katedry sociální a kulturní antropologie.
Akce se řídí aktuálními protiepidemickými opatřeními. Prosíme návštěvníky, aby se při vstupu prokázali platným potvrzením o očkování, prodělání nemoci, nebo testu.