Mgr. Michaela Konopíková, Ph.D.

Absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2015 na katedře etnologie obhájila dizertační práci Kavky a kosatce. Antropologie prostoru, turismu a identity v Maroku vycházející z dlouhodobého terénního výzkumu mezi etnickými Berbery v pohoří Vysoký Atlas.

Orientuje se na problematiku postkolonialismu, antropologie turismu a globalizačních procesů z perspektivy lokálních komunit. Při výzkumné činnosti ponejvíce lokalizované v severní a východní Africe se vždy snaží o mezioborovou perspektivu.

Jako součást studia realizovala studijně-vědecké pobyty na univerzitách v Portugalsku, Novém Zélandu a Spojených státech.

V letech 2016 a 2017 působila na pozici programové manažerky v UNESCO Dar es Salaam v Tanzánii, kde koordinovala projekty na podporu rozvoje ekonomické soběstačnosti masajských komunit. Odtud pramení její přetrvávající zaujetí tímto etnikem. V rámci svěřené agendy v OSN také prováděla sběr a analýzu výpovědí účastníků Afrického osvobozeneckého hnutí, což ji přivedlo k zájmu orální historii.

Ráda navštěvuje galerie výtvarného umění a blízké i daleké hory. S rodinou žije aktuálně v Praze.