Pardubická premiéra etnografického filmu Na břehu

Na břehu

Antropologický film Na břehu/​On the Shore je sondou do života českého národního lakrosového týmu, jenž se zúčastnil Mistrovství světa v boxlakrosu v Britské Kolumbii v roce 2019. Autoři ve filmu sledují proces generační výměny hráčů, formování kolektivní identity skupiny, každodennost turnaje v průběhu tří týdnů a jeho vliv na fyzickou a psychickou kondici týmu.

Vizuální antropologové Lívia Šavelková a Milan Durňak se od roku 2011 věnují výzkumu antropologie sportu. Na břehu je již třetím dlouhometrážním bilingvním snímkem ze série filmů o lakrosu, na nějž jako na specifický kulturní fenomén nahlížejí z různých perspektiv. Producentem filmu je Česká lakrosová unie a Katedra sociální a kulturní antropologie (KSKA) Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. KSKA jako jediná v ČR realizuje studijní specializaci se zaměřením na vizuální antropologii v bakalářském i magisterském studiu. Česká televize v roce 2020 uvedla předchozí filmy Lakros – To je způsob života a Globální lakrosová vesnice.

Na břehu/​On the Shore, režie: Lívia Šavelková a Milan Durňak, ČR 2022, česky/​anglicky, 115min

Pondělí 12. 12. 2022

UNIVERZITA PARDUBICE